*In pre-erra de cristal /de pe pedestal ...coboara / banul cel cu multe chipuri /iar pe locul ramas.....liber /intronat fi-va doar...OM-ul !?
**,,In etapa urmatoare / a structurii sociale /rai si rele cate au fost ,/ nu mai sunt de acceptat ! / BINE fi-va-n ... toata lumea /dar nici el , facut ....cu sila .''
*** OMU-fiu si DUMNEZEU ,s-or afla in consonanta /doar atunci si numai daca :
-fiecare component /al structurii sociale /ce urmeaza a se-mplini / pe aproape indragesti/ mult mai mult decat pe sine - fiecare component cauta s-agoniseasca /si prinos si de-ale .. gurii /mizand doar pe forte proprii /de sudoare storc-and ....valurii ,si din brate si din ...frunte /per ansamblu si-n final ,in pre erra de cristal /tuturor li se pretinde /asi-ndrepta capitalul /moral si material /doar spre fiul OM-ului ,/menit sa pastreze vie /vita-n sine nu o lume ....drapata cu rai si rele / mai ample ca la ...SODOMA !?
....................................................................19.07.2011.....................................
Doamne faii sa inteleaga pe romani ce viseaza ca n'ai cum s'acezi la stele daca n'ai stol de carate pitite in dosul fruntii !
..........................................................................................................................
Placuta'i robia pamintului ,precum vinul de cucuta greu e doar panai prinzi gustul !
.............................................................................................................
Masura poftei CE POFTESTI da masura necazului ... la care sa te astepti ,mare tii pofta mare-ti va fi si necazul !?
Saraucu' Mihai- vitezu ca numai sarac de necazuri nu fu ...la 1600 !?
C.V.
RăspundețiȘtergereA sosit vremea scadentei si purced fara zabava , sa-mi demasc denigratorii ....si p-ai mei dar si p-ai vostrii !?
Nu-s nostalgic ,insa-mi place , Sa privesc cu drag ...in spate , Distanta sase ... decenii , Spre locul copilariei , Cand eram baiatu'... MAMII, Vejnic fie-i pomenite ; Faptele si ...BUNATATE-A .
Fiei taran-a ….usoara !
…………………………………………
N-am fost, nu-s si n-am sa fiu ... Cala pentru neamul meu, NIci uneala ambulanta …. Remorcat..de farisei !
Ca-s doar: -Ante-mergatorul, Nedeprins ... a face rau !
21.10.2010.
17.10.2010.si 21.10.2010
RăspundețiȘtergereLa vremea...Recunostintei ,
PARTE AM DE ...SUFERINTA !
DIN DOUA UNA-I REALA !
O-i fi eu , pe drept…Nebun
Ori lumea… E Defazata !?
Un raspuns intarziat
Timp de 25 de ani Unui oligarh al vremii
Uns atunc sa-mi fir ...sef
- Desi-s condamnat sa sufar
- Precum cainele… in lant ,
De-un cretin cu drag de bani
- Diferenta-i ….evidenta ;
Intre el si intre mine
- Eu sunt caine …devotat
- Caine si EL.. DA TURBAT !?
- DUPA NOUAZECI …INCOACE
LA PLURAL TURBATI …in HAITA !!!!
,,UN EROU adevarat
NU-i expus pe panopli-a,
Opiniei publice ,
Findca …
S –o doreste …EL!
Ci ca-l recomanda…fapta,
Faptele or ...
Vre-o ….Minune ,,
Crez Crestin
Pe OM-ul,
Dedat la… bine
Si la bune…permanent,
Cu …Trei-ochi ,
Spre, EL ...privesc
Il admir...
Si pretuiesc ,
De la minr ,
Non stop are
Un Car de …
Recunostinta !
………………………….
Pe talhar...
Si pe …Netrbnic ,
Ochi …Sa-l Vad ,
In veci …N–am…
Neam !
………………….
Si-ndemn neamul …
Romanesc ,
Sa se conformeze…
Intocmai ,
La acest …
Deziderat ,
CE duce spre ….
MANTUIREA .
SI DE... RELE
SI DE RAI
AMIN