miercuri, 13 aprilie 2011

,,ETAPA de PREAMBUL ''

 *In  pre-erra de cristal /de pe pedestal ...coboara / banul cel cu multe chipuri /iar pe locul ramas.....liber /intronat fi-va doar...OM-ul   !?
 **,,In etapa  urmatoare  /  a structurii sociale  /rai si rele cate au fost  ,/ nu mai  sunt de acceptat  !  / BINE fi-va-n ... toata lumea /dar nici  el ,  facut ....cu sila  .''

*** OMU-fiu si DUMNEZEU ,s-or afla in consonanta /doar atunci si numai daca :
-fiecare component /al structurii sociale /ce urmeaza a  se-mplini / pe aproape indragesti/ mult mai mult decat pe sine - fiecare component  cauta s-agoniseasca /si prinos si de-ale .. gurii /mizand doar pe forte proprii /de sudoare storc-and ....valurii ,si din brate si din ...frunte /per ansamblu si-n final ,in pre erra de cristal  /tuturor li se pretinde /asi-ndrepta  capitalul /moral si material /doar spre fiul OM-ului ,/menit sa pastreze vie /vita-n sine nu o lume ....drapata cu rai si rele / mai ample ca la ...SODOMA  !?

....................................................................19.07.2011.....................................
Doamne faii sa inteleaga pe romani ce viseaza ca n'ai cum s'acezi la stele daca n'ai  stol de carate pitite in dosul fruntii !
..........................................................................................................................
Placuta'i robia pamintului ,precum vinul de cucuta greu e doar panai prinzi gustul  !
.............................................................................................................
Masura poftei CE POFTESTI  da masura necazului ... la care sa te astepti ,mare tii pofta mare-ti va fi si necazul !?
Saraucu' Mihai- vitezu ca numai sarac de necazuri nu  fu ...la 1600  !?

2 comentarii:

  1. C.V.
    A sosit vremea scadentei si purced fara zabava , sa-mi demasc denigratorii ....si p-ai mei dar si p-ai vostrii !?
    Nu-s nostalgic ,insa-mi place , Sa privesc cu drag ...in spate , Distanta sase ... decenii , Spre locul copilariei , Cand eram baiatu'... MAMII, Vejnic fie-i pomenite ; Faptele si ...BUNATATE-A .
    Fiei taran-a ….usoara !
    …………………………………………
    N-am fost, nu-s si n-am sa fiu ... Cala pentru neamul meu, NIci uneala ambulanta …. Remorcat..de farisei !
    Ca-s doar: -Ante-mergatorul, Nedeprins ... a face rau !
    21.10.2010.

    RăspundețiȘtergere
  2. 17.10.2010.si 21.10.2010




    La vremea...Recunostintei ,

    PARTE AM DE ...SUFERINTA !




    DIN DOUA UNA-I REALA !

    O-i fi eu , pe drept…Nebun

    Ori lumea… E Defazata !?




    Un raspuns intarziat
    Timp de 25 de ani Unui oligarh al vremii
    Uns atunc sa-mi fir ...sef
    - Desi-s condamnat sa sufar
    - Precum cainele… in lant ,
    De-un cretin cu drag de bani
    - Diferenta-i ….evidenta ;
    Intre el si intre mine
    - Eu sunt caine …devotat
    - Caine si EL.. DA TURBAT !?


    - DUPA NOUAZECI …INCOACE
    LA PLURAL TURBATI …in HAITA !!!!


    ,,UN EROU adevarat
    NU-i expus pe panopli-a,
    Opiniei publice ,
    Findca …
    S –o doreste …EL!
    Ci ca-l recomanda…fapta,
    Faptele or ...
    Vre-o ….Minune ,,

    Crez Crestin

    Pe OM-ul,
    Dedat la… bine
    Si la bune…permanent,
    Cu …Trei-ochi ,
    Spre, EL ...privesc
    Il admir...
    Si pretuiesc ,
    De la minr ,
    Non stop are
    Un Car de …
    Recunostinta !
    ………………………….
    Pe talhar...
    Si pe …Netrbnic ,
    Ochi …Sa-l Vad ,
    In veci …N–am…
    Neam !
    ………………….
    Si-ndemn neamul …
    Romanesc ,
    Sa se conformeze…
    Intocmai ,
    La acest …
    Deziderat ,
    CE duce spre ….
    MANTUIREA .
    SI DE... RELE
    SI DE RAI
    AMIN

    RăspundețiȘtergere